پیشگام رهایی

پیشگام رهایی

طبقه بندی موضوعی

پربیننده ترین مطالب

استانی شدن انتخابات ، مرگ جمهوریت

چهارشنبه, ۲ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۱:۵۰ ق.ظ


امروز کلیت این طرح در مجلس رای اورد .


در این طرح دلایلی برای توجیه این طرح اورده شده است .


افزایش مشارکت عمومی

توجه نماینده به مساءل ملی

انتخاب نماینده با صلاحیت تر

متمایل شدن نماینده ها به نظام انتخاباتی مناسب ( همان گرایش به تحزب )

کاهش رقابت قومی

کاهش هزینه انتخابات

افزایش و تسهیل مشارکت عمومی

عادلانه شدن و فرصت برابر برای همه ملت

کنترل خرید رای

تقویت فرهنگ تحزب


اما ایرادات:

تحزب در کشور ما وجود ندارد ، و انچه با نام حزب دیده میشود سیاسی بازی ها و عوام فریبی های قبل از انتخابات است .احزاب در مملکت ما ساختار ها و نظمی ندارند و بیش از منافع ملی منافع باندی مد نظر است . و کنترل و نظارت بر نمایندگان از طریق احزاب یاوه ای بیش نیست .


با استانی شدن انتخابات مردم باید نماینده خود را از استان انتخاب کنند ، یعنی از لیستی بسیار بزرگ و البته افرادی که نمیشناسند ، پیامد اولیه این مساله این است که گرایش رای ها به سمت لیست ها میرود ، یعنی انچه الان به اسم حزب نامیده  میشود . یعنی هرکی در این لیست ها باشد احتمال رای اوردنش بیشتر میشود ، در لیست رفتن هم یعنی مقید شدن نماینده به منافع و تمایلات سیاسی لیست .

این استانی شدن و لیستی شدن هم پیامدی دارد ، این که کسی که در این لیست ها و سیاسی بازی ها نباشد احتمال رای اوردنش صفر میشود چون اصلا قدرت رقابت مالی و .. با این لیست ها در سراسر استان را ندارد .یعنی به طور خودکار افراد صالح مستقل حذف میشوند .لذا استدلال انتخاب فرد با صلاحیت با این ساز و کار صحیح نیست .

پیامد دیگر پایین امدن مشارکت  است ، چرا که مردم به نماینده هایی که نمیشناسند رای نمیدهند .مشارکت ۳۰ درصدی مردم تهران موید مطلب است .همان گونه که میدانید انتخابات مجلس در تهران  استانی برگزار میشود . و در شهرهایی که عمدتا مردم کاندیدا ها را میشناختند مشارکت بالاتری وجود داشته است .

این بی عدالتی و حذف مردم و نمایندگان مردمی است با انتخاب شدن  جماعتی مشخص در لیست های انتخاباتی  است .

در مورد توجه به مساءل ملی ، مجلس میتواند ساختاری را قرار دهد که نمایندگان بتوانند مساءل منطقه خود را نیز در ان بدون تزاحم با منافع ملی  دنبال کنند.

بسیاری از نمایندگان بیش از دغدغه افزایش مشارکت عمومی خواهان ثبات وضعیت خود و لیست های خود با حذف ساختاری نمایندگان مردم را دارند .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">